Skip to content

155 Greenville Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1952

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 12, 2017

Property Information

Block28004
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page280

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1UH-CBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
38%
Improvement Value:$121,000
62%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,377-0.6%
2024$4,404+40.1%
2023$3,144-0.4%
2022$3,156+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

DeedBook 9203, Page 624NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/26/2017

Property Built

Built

Year Built: 1952