Skip to content

178 Griffith St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block2801
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description4S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,925
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
39%
Improvement Value:$351,700
61%
Total Assessment$576,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,878-0.6%
2024$12,958+40.1%
2023$9,250-0.4%
2022$9,285+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 7223, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1900