Skip to content

198 Griffith St.Jersey City, NJ 07307

Built 1890
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2017

Property Information

Block2801
Lot49
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage4,242
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,000
35%
Improvement Value:$510,000
65%
Total Assessment$780,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,417-0.6%
2024$17,527-2.6%
2023$18,000-0.4%
2022$18,067+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,225,000

From:

To:

Sq Ft4,242DeedBook 9185, Page 543Recorded3/9/2017

Property Sale

Sale
$891,666

From:

To:

DeedBook 9147, Page 206NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/23/2016

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

DeedBook 8949, Page 482Recorded12/19/2013

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 7043, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1890