Skip to content

972 Summit Ave.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07307

Built 2019

Last Sale Price
$542,000
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block2801
Lot5.01
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description4S-B-23U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,118
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
21%
Improvement Value:$440,900
113%
Total Assessment$388,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,677-0.6%
2024$8,732+40.1%
2023$6,233-0.4%
2022$6,256+112.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$542,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 9587, Page 6Recorded8/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 2019