Skip to content

972 Summit Ave.(Unit C0401)Jersey City, NJ 07307

Built 2019

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Aug 3, 2023

Property Information

Block2801
Lot5.01
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description4S-B-23U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,167
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
20%
Improvement Value:$463,700
115%
Total Assessment$404,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,035-0.6%
2024$9,091+40.1%
2023$6,490-0.4%
2022$6,514+120.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft1,167DeedBook 9781, Page 707Recorded10/26/2023

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,167DeedBook 9564, Page 648NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 2019