Skip to content

972 Summit Ave.(Unit C0104)Jersey City, NJ 07307

Built 2019

Last Sale Price
$629,900
Last Sale Date
Jun 12, 2020

Property Information

Block2801
Lot5.01
QualifierC0104
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description4S-B-23U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
20%
Improvement Value:$471,600
115%
Total Assessment$410,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,158-0.6%
2024$9,215+40.1%
2023$6,578-0.4%
2022$6,603+123.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$629,900

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 9502, Page 136NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded8/19/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019