Skip to content

143.5 Bowers StreetJersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Date
Feb 4, 2005

Property Information

Block2802
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,021
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
33%
Improvement Value:$367,600
67%
Total Assessment$547,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,228-0.6%
2024$12,305+40.1%
2023$8,784-0.4%
2022$8,816+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 7467, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1890