Skip to content

37 Charles St.Jersey City, NJ 07307

Built 1900

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
Dec 30, 1980

Property Information

Block2803
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
50%
Improvement Value:$228,000
50%
Total Assessment$453,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,115-0.6%
2024$10,179+40.1%
2023$7,266-0.4%
2022$7,293+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 3315, Page 954

Property Built

Built

Year Built: 1900