Skip to content

1000 Summit Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1909

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Dec 15, 2016

Property Information

Block2803
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,485
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
42%
Improvement Value:$289,300
58%
Total Assessment$503,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,234-0.6%
2024$11,305+40.1%
2023$8,070-0.4%
2022$8,100+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

DeedBook 9168, Page 935Recorded1/3/2017

Property Sale

Sale
$445,000
DeedBook 8339, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1909