Skip to content

21 Charles St.Jersey City, NJ 07307

Built 1974

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2001

Property Information

Block2803
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F&B-3U-H
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage3,519
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
37%
Improvement Value:$380,600
63%
Total Assessment$605,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,523-0.6%
2024$13,608+40.1%
2023$9,714-0.4%
2022$9,750+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974