Skip to content

20 Webster Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1907

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Aug 17, 2016

Property Information

Block5005
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page50

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,492
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,200
47%
Improvement Value:$277,500
53%
Total Assessment$521,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,650-0.6%
2024$11,723+40.1%
2023$8,368-0.4%
2022$8,399+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

DeedBook 9144, Page 157Recorded9/9/2016

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 4737, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1907