Skip to content

365 Central Ave.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Date
Jan 1, 1997

Property Information

Block2803
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description1S+BT-2C-REAR
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$630,400
17%
Improvement Value:$3,080,900
83%
Total Assessment$3,711,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$82,873+0.7%
2024$82,287+111.4%
2023$38,924-0.4%
2022$39,070+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5385, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1920