Skip to content

168 Bowers StJersey City, NJ 07307

Built 1910

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 16, 1999

Property Information

Block2803
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
36%
Improvement Value:$372,700
64%
Total Assessment$586,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,097-0.6%
2024$13,179+40.1%
2023$9,407-0.4%
2022$9,443+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 5453, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1910