Skip to content

41 Charles St.Jersey City, NJ 07307

Built 1905

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
May 19, 2017

Property Information

Block2803
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,008
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
42%
Improvement Value:$295,300
58%
Total Assessment$509,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,368-0.6%
2024$11,439+40.1%
2023$8,166-0.4%
2022$8,197+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

DeedBook 9210, Page 568Recorded6/20/2017

Property Sale

Sale
$499,000
DeedBook 7763, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1905