Skip to content

43 Thorne St.(Block 2804 Lot 10)Jersey City, NJ 07307

Built 1915
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2020

Property Information

Block2804
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$12,602+3.5%
2020$12,176+38.9%
2019$8,767+1.3%
2018$8,656+2.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$845,000

From:

To:

DeedBook 9371, Page 344Recorded1/9/2019

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

DeedBook 8933, Page 409Recorded9/19/2013

Property Built

Built

Year Built: 1915