Skip to content

14 Charles St.Jersey City, NJ 07307

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2005

Property Information

Block2804
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,256
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
46%
Improvement Value:$267,000
54%
Total Assessment$492,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,986-0.6%
2024$11,055+40.1%
2023$7,892-0.4%
2022$7,921+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920