Skip to content

34 Charles St.Jersey City, NJ 07307

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2013

Property Information

Block2804
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
DescriptionFOUNDATION
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,456
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$605,900
96%
Improvement Value:$25,000
4%
Total Assessment$630,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,530+16.4%
2024$11,621+40.1%
2023$8,296-0.4%
2022$8,327+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$324,000

From:

To:

DeedBook 8914, Page 457Recorded6/14/2013

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5356, Page 260