Skip to content

22 Thorne St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07307

Built 2017

Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Mar 1, 2021

Property Information

Block2805
Lot41.03
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description3S-2U-CONDO-G2
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,950
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,500
18%
Improvement Value:$491,500
82%
Total Assessment$599,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,376+31.8%
2024$10,145+40.1%
2023$7,242-0.4%
2022$7,269+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,950DeedBook 9557, Page 47Recorded4/30/2021

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 9246, Page 875NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017