Skip to content

184 Hutton St.Jersey City, NJ 07307

Built 2016

Last Sale Price
$744,000
Last Sale Date
May 20, 2016

Property Information

Block3601
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description3S-B&F-2U-G1
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
31%
Improvement Value:$469,900
69%
Total Assessment$683,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,267-0.6%
2024$15,363+40.1%
2023$10,967+25.5%
2022$8,737+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$744,000

From:

To:

DeedBook 9125, Page 461NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 9007, Page 223Recorded11/18/2014

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 8986, Page 544Recorded8/1/2014

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4291, Page 156