Skip to content

211 Cator Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jan 11, 2019

Property Information

Block28101
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page281

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,688
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
23%
Improvement Value:$309,300
77%
Total Assessment$400,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,939-0.6%
2024$8,995+40.1%
2023$6,421-0.4%
2022$6,445+7.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,688DeedBook 9385, Page 839Recorded3/8/2019

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

DeedBook 9175, Page 576NU CodeAffiliated entity (3)Recorded1/27/2017

Property Built

Built

Year Built: 1925