Skip to content

235 Cator Ave.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07305

Built 1925

Last Sale Price
$541,000
Last Sale Date
Mar 5, 2024

Property Information

Block28101
Lot7
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page281

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-2U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,441
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
10%
Improvement Value:$357,900
90%
Total Assessment$397,800

Sale
$541,000

From:

To:

Sq Ft1,441DeedBook 9810, Page 83NU CodePartial parcel (6)Recorded3/17/2024

Property Sale

Sale
$230,598
DeedBook 9478, Page 370

Property Built

Built

Year Built: 1925