Skip to content

214 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 2004

Last Sale Price
$265,500
Last Sale Date
Mar 11, 2011

Property Information

Block28101
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page281

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,900
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,900
15%
Improvement Value:$446,900
85%
Total Assessment$528,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,808-0.6%
2024$11,882+40.1%
2023$8,482-0.4%
2022$8,514+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,500
DeedBook 8783, Page 469

Property Built

Built

Year Built: 2004