Skip to content

43 New StreetJersey City, NJ 07305

Built 1907

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Dec 26, 2018

Property Information

Block28201
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page282

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,701
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
41%
Improvement Value:$131,500
59%
Total Assessment$221,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,946-0.6%
2024$4,977+40.1%
2023$3,553-0.4%
2022$3,566+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,701DeedBook 9368, Page 364Recorded12/27/2018

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,701DeedBook 9126, Page 707Recorded6/23/2016

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

DeedBook 8914, Page 130Recorded6/13/2013

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

DeedBook 8889, Page 892Recorded1/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1907