Skip to content

128 Danforth AveJersey City, NJ 07305

Built 1908
Other School

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jun 23, 2004

Property Information

Block28204
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page282

Building Details

Building Class---
Description3S-F&CB-SCHOOL

Assessment

Land Value:$314,500
10%
Improvement Value:$2,724,500
90%
Total Assessment$3,039,000

Sale
$850,000
DeedBook 7322, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1908