Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
142 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305
Industrial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 18, 2005
Property Information
Block28204
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page282
Building Details
Building Class---
Description1S-B-G-W
Assessment
Land Value:$483,600
27%
Improvement Value:$1,332,500
73%
Total Assessment$1,816,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $40,554 | -0.6% |
| 2024 | $40,808 | +40.1% |
| 2023 | $29,130 | -0.4% |
| 2022 | $29,239 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.