Skip to content

4 Exeter Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1962

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 15, 1995

Property Information

Block28302
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page283

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U-G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,500
39%
Improvement Value:$125,800
61%
Total Assessment$206,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,607-0.6%
2024$4,636+40.1%
2023$3,309-0.4%
2022$3,321+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4873, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1962