Skip to content

80 Country Village Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$469,350
Last Sale Date
Dec 10, 2020

Property Information

Block28303
Lot54
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page283

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
33%
Improvement Value:$186,600
67%
Total Assessment$276,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,183-0.6%
2024$6,222+40.1%
2023$4,441-0.4%
2022$4,458+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$469,350
DeedBook 9559, Page 337

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 9166, Page 675

Property Sale

Sale
$60,000

From:

To:

DeedBook 9166, Page 675NU CodeSheriff sale (12)Recorded12/21/2016

Property Sale

Sale
$417,000

From:

To:

DeedBook 7624, Page 282Recorded7/27/2005

Property Built

Built

Year Built: 1963