Skip to content

27 Exeter Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1968

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Apr 15, 2022

Property Information

Block28303
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page283

Building Details

Building Class---
Description2S+BT-F&B-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,188
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,100
16%
Improvement Value:$387,300
84%
Total Assessment$461,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,392-0.6%
2024$8,444+40.1%
2023$6,028-0.4%
2022$6,050+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft3,188DeedBook 9703, Page 234Recorded10/17/2022

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft2,460DeedBook 9259, Page 825NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded12/1/2017

Property Sale

Sale
$256,500

From:

To:

DeedBook 8876, Page 370Recorded10/19/2012

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 7318, Page 49Recorded7/8/2004

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5523, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1968