Skip to content

229 Bartholdi Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1985

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Dec 2, 2021

Property Information

Block28404
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page284

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-2U-HG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,552
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
31%
Improvement Value:$196,500
69%
Total Assessment$286,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,398-0.6%
2024$6,438+40.1%
2023$4,595-0.4%
2022$4,613+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft1,552DeedBook 9624, Page 243NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/20/2021

Property Built

Built

Year Built: 1985