Skip to content

291 Winfield Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1880

Last Sale Price
$334,750
Last Sale Date
Sep 7, 2004

Property Information

Block28502
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,100
29%
Improvement Value:$205,800
71%
Total Assessment$291,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,518-0.6%
2024$6,559+40.1%
2023$4,682-0.4%
2022$4,700+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$334,750

From:

To:

DeedBook 7377, Page 227Recorded10/7/2004

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5813, Page 318

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5578, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1880