Skip to content

271 Lembeck AvenueJersey City, NJ 07305

Built 1972

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Feb 13, 2002

Property Information

Block28505
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage864
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
45%
Improvement Value:$131,500
55%
Total Assessment$240,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,120-0.7%
2024$5,154+42.9%
2023$3,608-0.4%
2022$3,622+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5951, Page 158

Property Built

Built

Year Built: 1972