Skip to content

257 Lembeck Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1895

Last Sale Date
May 20, 1977

Property Information

Block28505
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page285

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,200
51%
Improvement Value:$79,900
49%
Total Assessment$162,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,620-0.6%
2024$3,642+40.1%
2023$2,600-0.4%
2022$2,610+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3230, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1895