Skip to content

1690 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Feb 11, 2004

Property Information

Block28603
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description1S-O-

Assessment

Land Value:$239,200
85%
Improvement Value:$41,500
15%
Total Assessment$280,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,268-0.6%
2024$6,307+40.1%
2023$4,502-0.4%
2022$4,519+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 7217, Page 299