Skip to content

243 Danforth Ave.(Unit T01)Jersey City, NJ 07305

Built 1921
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 17, 2005

Property Information

Block28102
Lot2
QualifierT01
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page281

Building Details

Building Class---
DescriptionCELLULAR ANT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:$268,000
100%
Total Assessment$268,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,984-0.6%
2024$6,022+40.1%
2023$4,299-0.4%
2022$4,315+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1921