Skip to content

202 Lembeck Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1927

Last Sale Price
$122,500
Last Sale Date
Apr 28, 2016

Property Information

Block28603
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,006
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
33%
Improvement Value:$156,000
67%
Total Assessment$232,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,181-0.6%
2024$5,213+40.1%
2023$3,721-0.4%
2022$3,735+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$122,500

From:

To:

DeedBook 9120, Page 297NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded5/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 1927