Skip to content

222 Lembeck Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1921

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 1998

Property Information

Block28603
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,000
34%
Improvement Value:$147,400
66%
Total Assessment$223,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,989-0.6%
2024$5,020+40.1%
2023$3,583-0.4%
2022$3,597+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1921