Skip to content

217 Lembeck Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1860

Last Sale Price
$188,500
Last Sale Date
Nov 13, 2017

Property Information

Block28604
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,433
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
36%
Improvement Value:$171,500
64%
Total Assessment$267,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,982-0.6%
2024$6,020+40.1%
2023$4,297-0.4%
2022$4,313+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$188,500

From:

To:

Sq Ft1,433DeedBook 9259, Page 780Recorded12/1/2017

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 8266, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1860