Skip to content

14 Norcroft Rd.Jersey City, NJ 07305

Built 1961

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Jun 26, 1992

Property Information

Block27806
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page278

Building Details

Building Class---
Description2S-F&B-D-1U-H.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,100
32%
Improvement Value:$177,600
68%
Total Assessment$261,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,844-0.6%
2024$5,880+40.1%
2023$4,198-0.4%
2022$4,213+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 4506, Page 334

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3236, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1961