Skip to content

200 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2020

Property Information

Block28604
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-2UH-FG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,392
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$93,000
25%
Improvement Value:$283,600
75%
Total Assessment$376,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,409-0.6%
2024$8,462+40.1%
2023$6,041-0.4%
2022$6,063+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8824, Page 630

Property Built

Built

Year Built: 1963