Skip to content

164 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 0003
Apartment

Last Sale Price
$1,000,000
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block28604
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
39%
Improvement Value:$328,400
61%
Total Assessment$538,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,022-0.6%
2024$12,098+40.1%
2023$8,636-0.4%
2022$8,668+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,000,000

From:

To:

DeedBook 9642, Page 220Recorded2/22/2022

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3478, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 0003