Skip to content

210 Pearsall AveJersey City, NJ 07305

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block28604
Lot59
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description1S-F&B-D-1U-H-G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,816
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,500
33%
Improvement Value:$159,800
67%
Total Assessment$238,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,321-0.6%
2024$5,355+40.1%
2023$3,822-0.4%
2022$3,837+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$229,000

From:

To:

DeedBook 9270, Page 561Recorded1/3/2018

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 8661, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1964