Skip to content

222 Pearsall Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1963

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jun 12, 2010

Property Information

Block28604
Lot64
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,300
31%
Improvement Value:$227,600
69%
Total Assessment$327,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,322-0.6%
2024$7,368+40.1%
2023$5,260-0.4%
2022$5,279+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 8741, Page 746

Property Built

Built

Year Built: 1963