Skip to content

165 Danforth Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1887

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Aug 3, 2017

Property Information

Block28701
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page287

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,856
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
18%
Improvement Value:$327,600
82%
Total Assessment$399,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,930-0.6%
2024$8,986+40.1%
2023$6,414-0.4%
2022$6,438+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 9227, Page 267

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft3,840DeedBook 9227, Page 267Recorded8/10/2017

Property Sale

Sale
$189,900

From:

To:

DeedBook 8920, Page 674NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded7/16/2013

Property Built

Built

Year Built: 1887