Skip to content

188 Lembeck AveJersey City, NJ 07305

Built 2009

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 1, 2010

Property Information

Block28603
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-2U-G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,884
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
15%
Improvement Value:$459,900
85%
Total Assessment$542,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,118-0.6%
2024$12,194+40.1%
2023$8,705-0.4%
2022$8,737+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8715, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 2009