Skip to content

230 Old Bergen Rd.Jersey City, NJ 07305

Commercial

Last Sale Price
$112,000
Last Sale Date
Jun 14, 2002

Property Information

Block28701
Lot67
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page287

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-1U-H
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,500
13%
Improvement Value:$183,800
87%
Total Assessment$211,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,718-0.6%
2024$4,748+40.1%
2023$3,389-0.4%
2022$3,402+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$112,000
DeedBook 6005, Page 194