Skip to content

59 Danforth Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1895

Last Sale Price
$88,000
Last Sale Date
Mar 12, 1993

Property Information

Block28802
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page288

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,100
36%
Improvement Value:$111,100
64%
Total Assessment$173,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,868-0.6%
2024$3,892+40.1%
2023$2,778-0.4%
2022$2,789+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$88,000
DeedBook 4583, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1895