Skip to content

97 Danforth Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1908

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Oct 24, 2018

Property Information

Block28802
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page288

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,384
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,400
20%
Improvement Value:$278,600
80%
Total Assessment$350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,816-0.6%
2024$7,865+40.1%
2023$5,614-0.4%
2022$5,635+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 9352, Page 906Recorded10/29/2018

Property Sale

Sale
$169,900

From:

To:

DeedBook *175, Page 783Recorded1/30/2017

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 9175, Page 783

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3263, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 1908