Skip to content

208a Lembeck Ave.Jersey City, NJ 07305

Built 1908

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block28603
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page286

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,600
21%
Improvement Value:$234,000
79%
Total Assessment$294,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,578-0.6%
2024$6,620+40.1%
2023$4,725-0.4%
2022$4,743+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 9585, Page 178Recorded7/28/2021

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

DeedBook 9386, Page 511NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded3/12/2019

Property Sale

Sale
$126,000

From:

To:

DeedBook 9114, Page 374Recorded4/21/2016

Property Built

Built

Year Built: 1908