Skip to content

285 Garfield Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2002

Property Information

Block28802
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page288

Building Details

Building Class---
Description2S-FD-2UH-G-BG2
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
24%
Improvement Value:$247,700
76%
Total Assessment$326,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,280-0.6%
2024$7,325+40.1%
2023$5,229-0.4%
2022$5,249+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964