Skip to content

88 Linden Ave.

Jersey City, NJ 07305

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2019

Property Information

Block28802
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page288

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,748
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
39%
Improvement Value:$124,600
61%
Total Assessment$205,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,591-0.6%
2024$4,620+40.1%
2023$3,298-0.4%
2022$3,310+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900